наука и технологија

ЕУ очекува вакцината против Ковид-19 да биде готова до крајот на годината

ЕУ очекува вакцината против Ковид-19 да биде готова до крајот на годината

Изразувајќи загриженост од зголемувањето на бројот на новооткриени случаи на заразеност со Ковид-19 во земјите од ЕУ, Кириакидес ги повика земјите на локално ниво да се борат против зголемувањето на новозаразените со коронавирус.

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Француските лекари со студија за случај на прво бебе родено со Ковид-19
15.07.2020

Француските лекари со студија за случај на прво бебе родено со Ковид-19

Во студијата се вели дека сè уште е нејасно како инфекцијата можела да се пренесе од мајката на фетусот, но се укажува на можноста преку папочната врвца

Месечината е 85 милиони години помлада отколку што се мислело
14.07.2020

Месечината е 85 милиони години помлада отколку што се мислело

- Користејќи ги математичките модели за сметање на староста на Месечината, тимот откри дека Земјиниот сателит, настанал пред 4.425 милијарди години и е 85 милиони години помлада отколку што претходно се мислело.

Првиот турски поморски проектил „Атмаџа“ спремен да влезе во воениот инвентар
05.07.2020

Првиот турски поморски проектил „Атмаџа“ спремен да влезе во воениот инвентар

Произведен од турскиот производител на проектили „Рокетсан“, „Атмаџа“ се очекува да влезе во инвентарот на турската Војска пред крајот на годинава, заменувајќи го американскиот „Харпун“

Системот за противвоздушна одбрана од турско производство, „Сунгур“, спремен за употреба
02.07.2020

Системот за противвоздушна одбрана од турско производство, „Сунгур“, спремен за употреба

„Сунгур“, дизајниран од страна на компанијата „Рокетсан“ и неговите домашни партнери, може да се лансира од мобилна платформа со можност за ротирање од 360 степени...

Првата индиска вакцина против Ковид-19 доби одобрение за тестирање на луѓе
30.06.2020

Првата индиска вакцина против Ковид-19 доби одобрение за тестирање на луѓе

Вакцината КОВАКСИН (COVAXIN), е развиена од компанијата „Барат биотек“, во соработка со Индискиот совет за медицински истражувања и Националниот институт за вирологија