свет

Шефот на азербејџанската дипломатија пристинува во посета на Турција

Шефот на азербејџанската дипломатија пристинува во посета на Турција

- Шефот на дипломатијата на Азербејџан, Џејхун Бајрамов денес ќе допатува во работна посета на Турција

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Од Ковид-19 во Бразил починаа уште 572 лица, во Индија 1.013, а во Мексико 292
10.08.2020

Од Ковид-19 во Бразил починаа уште 572 лица, во Индија 1.013, а во Мексико 292

- Како последица на заразеност со новиот тип коронавирус (Ковид-19), во последните 24 часа во Бразил починаа 572 лицa, во Индија 1.013, а во Мексико 292

Бројот на откриени случаи со Ковид-19 во светот надмина 20 милиони
10.08.2020

Бројот на откриени случаи со Ковид-19 во светот надмина 20 милиони

- Најмногу случаи се откриени во САД, каде што 5.199.444 лица се позитивни на овој вирус.

Невреме ја зафати Грција: Загинаа шест лица, оштетени патиштата и мостовите
10.08.2020

Невреме ја зафати Грција: Загинаа шест лица, оштетени патиштата и мостовите

Противпожарната служба прими 495 повици, од кои 47 се однесуваа на луѓето заглавени во куќи и во своите возила. Најмалку осум од 47 лица се евакуирани со хеликоптери

Иран: Бројот на починати од Ковид-19 се искачи на 18.427
09.08.2020

Иран: Бројот на починати од Ковид-19 се искачи на 18.427

Портпаролката на Министерството за здравство на Иран, Сима Садат Лари, во изјава за државната телевизија истакна дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале уште 163 лица

Пожар се шири на бугарско-турската граница
09.08.2020

Пожар се шири на бугарско-турската граница

Националниот завод за метеорологија прогласи денес објави предупредување поради пожар во 14 региони на истокот на Бугарија поради силниот ветер и екстремните температури