Турција

Турските сили неутрализираа 6 терористи на ПКК во северниот дел на Ирак

Турските сили неутрализираа 6 терористи на ПКК во северниот дел на Ирак

- Турските сили во воздушни операции спроведени во рамките на операцијата Канџа-Тигар неутрализираа 6 милитанти на терористичката организација ПКК во северниот дел на Ирак

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Турските сили неутрализираа над 100 терористи минатиот месец
05.08.2020

Турските сили неутрализираа над 100 терористи минатиот месец

-Портпаролот на Министерството за внатрешни работи на Турција, Исмаил Чатакли изјави дека земјата неутрализирала 105 терористи, вклучувајќи на 80 на ПКК/КЏК, 23 терористи на ДЕАШ, двајца членови на левичарската терористичка група

Шентоп: Франција е последната држава во светот која може да зборува за човековите права, законот и правдата
05.08.2020

Шентоп: Франција е последната држава во светот која може да зборува за човековите права, законот и правдата

- 21. век би можел да биде век на извинување на Франција за спроведените масакри, геноциди, прогони, за нејзината суровост и окупација во изминатите два века. Можеби овој век би бил доволен, изјави Шентоп

Истрага против ФЕТО во Турција: Издаден налог за приведување 27 лица
05.08.2020

Истрага против ФЕТО во Турција: Издаден налог за приведување 27 лица

Акциите на приведување се во тек, а ги спроведуваат припадниците на одделот на турската полиција за борба против организиран криминал во 14 турски градови

Ердоган: „Турција е со Либан, спремни сме да помогнеме"
05.08.2020

Ердоган: „Турција е со Либан, спремни сме да помогнеме"

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со претседателот на Либан Мишел Аун

Турција го критикуваше Бахреин
04.08.2020

Турција го критикуваше Бахреин

- Осврнувајќи се на земјите кои го поддржуваат Калифа Хафтар во Либија, турското министерство соопшти дека регионалниот мир, стабилноста и безбедноста можат да се одбранат само со залање за спроведување на законот и легитимноста, а не со пучистите.