Euro
8.21
Dolar
6.98
BIST 100
1,126.90
Altın
1,976.88
Yaşam

Hayalindeki kütüphaneyi çiçek bahçesine dönüştürdü

Erzincan'ın Refahiye ilçesinde kütüphane memuru olarak işe başlayan Murat Yaralı, yaptığı düzenlemelerle adeta çiçek bahçesine dönüştürdüğü kütüphaneyi, en çok rağbet gören mekanlardan biri haline getirdi.

05.04.2018
Hayalindeki kütüphaneyi çiçek bahçesine dönüştürdü Fotoğraf: AA/Kemal Özdemir

ERZİNCAN - Kemal Özdemir

Erzincan'ın Refahiye ilçesinde hayalini kurduğu mesleğini yapmak için 8 ay önce işe başlayan kütüphane memuru Murat Yaralı, yaptığı düzenlemelerle adeta çiçek bahçesine çevirdiği kütüphaneyi, öğrencilerin ve "kitap kurtları"nın en çok rağbet gösterdiği mekan haline dönüştürdü.

Refahiye'de yaşamını sürdüren ve çocukluktan beri kütüphanecilik yapmak isteyen Murat Yaralı, 8 ay önce Refahiye İlçe Halk Kütüphanesi'nde kütüphane memuru olarak işe başladı.

Göreve geldiğinde burada geçici görevle çalışan kişinin esas görev yerine dönmesiyle tek başına kalan Yaralı, kütüphanenin tüm yükünü üstlendi.

Kütüphanenin yetersiz olan fiziki şartları dikkatini çeken Yaralı, hayalini kurduğu mesleğine başlamanın da heyecanıyla bu şartları iyileştirip "kitap kurtları"nı kütüphaneye çekmek için kolları sıvadı.

Kitap raflarının düzenlenmesiyle işe koyulan Yaralı, yaptığı girişimler sonucu yetkililerin de desteğiyle 6 ayda kütüphanenin mobilya ve teknik eksikliklerinin giderilmesini sağladı.

Bu süreçte zaman zaman tulum giyip raflardaki tozu alan, bazen de eline paspası alıp kütüphanenin genel temizliğini yapan Yaralı, fiziki koşulların düzeltilmesi sonrası kitapseverin ilgisini çekmek için merdivenlere "Okumak düşünmektir, hissetmektir, ilerlemektir, farkına varmaktır, en büyük erdemdir" şeklinde yazılar yazdırdı.

Kitap tasnifinin yanı sıra idari işleri de yürüten Yaralı, merdivenler başta olmak üzere kütüphanenin birçok bölümüne rengarenk çiçekler yerleştirip gençler ve öğrenciler başta olmak üzere kitap tutkunların kütüphaneye ilgisini çekmeyi başardı.

Murat Yaralı, AA muhabirine yaptığı açıklama, kütüphanenin haftada 6 gün hizmet verdiğini belirterek, kitapseverlerin ve üye sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Kütüphanenin yeni görünümü kitapseverlerin beğenisini topladı

Kütüphaneye gelen öğrencilerden Hamza Sarıkaya, "Kütüphaneye girdiğinizde çiçekler, resimler ve yazılar karşınıza çıkıyor ve kitapları okuma hevesiniz artıyor. Güleryüzle karşılandığımız için psikolojik olarak ısınıyorsunuz." dedi.

Öğrencilerden Olcay Güven ise eskiden kütüphanenin böyle olmadığını belirterek, kütüphanenin yapılan değişiklikle insanların daha çok dikkatini çekmeye başladığını aktardı.  

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.