Turqia

"Turqia do të ratifikojë Marrëveshjen e Parisit para samitit në Glasgow"

"Turqia do të ratifikojë Marrëveshjen e Parisit para samitit në Glasgow"

"Ne do ta kemi të përfunduar procesin e ratifikimit (të Marrëveshjes së Parisit) para Samitit për Ndryshimet Klimatike në Glasgow në nëntor", tha presidenti Erdoğan pas një takimi gati tre-orësh të kabinetit në kompleksin presidencial në Ankara

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
Göbeklitepe, "Pika zero në histori"
24.09.2021

Göbeklitepe, "Pika zero në histori"

Lokaliteti u radhit në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 2018, duke njohur vlerën e jashtëzakonshme universale

"Forcat turke vazhdojnë operacionet e suksesshme kundër terrorizmit në Irakun verior"
24.09.2021

"Forcat turke vazhdojnë operacionet e suksesshme kundër terrorizmit në Irakun verior"

Në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes të Turqisë theksohet se forcat turke vazhdojnë operacionet e suksesshme kundër terrorizmit në Irakun verior

Ibrahim Tatlises mban koncert pas 12 vitesh larg skenës
24.09.2021

Ibrahim Tatlises mban koncert pas 12 vitesh larg skenës

Këngëtari, i njohur si “Perandori”, doli në skenë në Stamboll në kuadër të një serie koncertesh pas 12 vjetësh

Turqi, mbi 106,89 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani
23.09.2021

Turqi, mbi 106,89 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19 të administruara deri më tani

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, rreth 53,18 milionë njerëz kanë marrë dozën e tyre të parë, ndërsa mbi 43 milionë janë vaksinuar tërësisht

Braktisi organizatën terroriste PKK dhe pas 22 vitesh takoi motrën
23.09.2021

Braktisi organizatën terroriste PKK dhe pas 22 vitesh takoi motrën

Bëhet fjalë për A.G., tani një ish-anëtare e organizatës terroriste të PKK-së, në të cilën ka qenë që nga viti 1999